Перник Инфо Форуми Перник Инфо
www.pernikinfo.com
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

За неграмотните и хората -интерпретация по Стайнбек

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Перник Инфо Форуми -> Новини
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
krisy



Регистриран на: 05 Авг 2004
Мнения: 16

МнениеПуснато на: Чет Окт 11, 2007 9:18 pm    Заглавие: За неграмотните и хората -интерпретация по Стайнбек Отговорете с цитат

Чудех се къде да се оплача от ширещата се сред населението неграмотност... И си казвам... този форум се ползва предимно от млади хора, дай да ги светна как все повече ни се губят първите няколко години в училище... /познавам такива, на които им няма целия този период от живота... но това е друга тема/.
Решавам да споделя на какви красоти се натъквам всеки ден, в интернет, в официални и неофициални документи, от официални и неофициални институции, и понеже имам ужасно око, което от листове текст фиксира моментално точно правописните, пунктуационните или пък стилистичните грешки, и какво виждам... то и тук лъха Неграмотността отвсякъде....

- "ужасА в перник"
- "ГлъДка въздух за Миньор" - /боже... откога ГЪЛДАМЕ.../
- Пише се - "Уважавайте българскияТ език ! - попаднах и на един, който се опитал да дава акъл.... хахахаха Laughing
- "софианци"
..... съвсем бегло ще споделя за тоталното незнание кога се пише И и кога Й; за тиретата след сравнителните степени "ПО" и "НАЙ" /"най" се пише с Й ... Exclamation /; за препинателните значи хич не ми се говори...има постове /или "постинги"... на който както му е угодно/ с уникални изречения от десетки редове, дето четеш и незнаеш къде точно трябва да си поемеш дъх; а пък като зачетеш и маймуниците и вдигаш кръвното...

Ще цитирам и някои от любимите ми:
ВИШО или ВИЗШЕ - което си изберете, на него се смейте;
ОФИЦЯЛЕН или ВАРЯНТ -
ИАСЕН - ей на това искрено съм се смяла... ако не се сещате, ще дам жокер - ЯСЕН Laughing
НЕВТ И ГАС - иначе шофираме луксозни возила /нефт и газ/
ЗГРАДА
ОНИКАЛЕН
ДЕЦКО - това убива всичко деЦко в мен
ИНЖИНЕР
ДЪЛАГ
НИШТО
Мога да пиша цяла нощ.. ама не си струва...

До тук с правописа... ще цитирам и малко НЕнормални за мен заглавия в офиЦИАлни новинарски сайтове:
"Разпищолена бразилка в "Плейбой" предизвика политически трус"
"Да нашибаш абитуриент"
"Дрън-дрън! Аз бригадирче съм"
"Парис Хилтън запретна рокля и задрапа по 4-метрова ограда"
"Терористи заплашиха да заколят "курвите Мадона и Бритни"
"ТВ водещ изяде задника си"

За финал ще подчертая само, че споменавам единствено това, което е очебийно че не е "грешка на пръстите", и което се повтаря повече от веднъж.

Моля ви, бе хора... мислете преди да пляскате както и каквото ви падне.... не може да сме в действителност толкова прости!!!

---------------------------------------
Последно..... запетаята се слага ВИНАГИ след думата, за която се отнася, и ПРЕДИ шпацията за следващата Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Don_Ninoff
Модератори
Модератори


Регистриран на: 26 Апр 2004
Мнения: 54
Местожителство: Перник

МнениеПуснато на: Пет Окт 12, 2007 7:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За съжаление си много права.spacebarМодератор съм и в друг форум и когато направя забележка за правопис или пунктуация ми се отговаря "бе това да не ти е форум по правопис,spacebarще пиша както мога"no spacebar .spacebarЖалко е, че точно младежта която визираш няма никаква обща, да не говорим за друга култура, а и и липсва желание за стараене в подобряването и. Да, понякога се получават невинни грешки, къде от бързане,spacebarкъде от писане по между други занимания, но те са простими, а тези който си дала като пример вече се отнасят 100% до грамотност. Единствено мога да кажа МАЛШАНС, това е действителността.

Редактирано от Ramires!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ramires
Модератори
Модератори


Регистриран на: 12 Окт 2003
Мнения: 58
Местожителство: гр. Перник

МнениеПуснато на: Пет Окт 12, 2007 9:35 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Доста пропуски в един пост, при положение, че става въпрос за правопис, пунктуация и т.н.!!!

Сигурно е от бързане, или от "писане помежду други занимания"!?
Определено, за мен не е плод на "желание за стараене", а надделява желание за писане - някак така, просто за писане!

Дано да не съм прав!!!


-------------------
No Comment
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Тиана



Регистриран на: 08 Сеп 2007
Мнения: 21

МнениеПуснато на: Съб Окт 13, 2007 4:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това, че сме си неграмотни е едно на ръка, но смятам, че доста от злините при писането идват от това, че много хора пишат на латиница. Когато се опитат да попишат на кирилица става чисто и просто мазало. Защото все пак в латиницата няма `ъ`, `щ`, `й` и т.н. И най-лошото е, че грешките, които правят повечето хора са масови: едни и същи думи се бъркат, никой не е чувал за степенуваве на прилагателни имена, за пълен и кратък член, дори и за главните букви. Никой не е безгрешен, разбира се, но все пак има някои неща, които не бива да се грешат. Smile
_________________
...безмълвен, тихичко заглъхна неизвикан вик...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ramires
Модератори
Модератори


Регистриран на: 12 Окт 2003
Мнения: 58
Местожителство: гр. Перник

МнениеПуснато на: Съб Окт 13, 2007 6:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ползването на латиница несъмнено се отразява в писането на някои хора. Забелязъл съм обаче, че много от тези хора просто не ги е еня как пишат. За тях е важно, уж съдържанието на поста, как са го написали е без значение. Само, че това хич не е така. Никой тук не пише романи и всеки може да отдели 2 минути да си погледне писанието и да отстрани допуснатите грешки по невнимание или еди какви си причини. Дори и след това да остане някоя грешка ще личи, че е проявена заинтересованост.



-------------------------------
Това е положението!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Перник Инфо Форуми -> Новини Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group